Izturība un ugunsdrošība

Eksistē neapstrīdami zinātniski fakti un eksperimentu rezultāti, kas pierāda, ka koka karkasa mājas ir apveltītas ar labām drošības īpašībām gan ugunsgrēku, gan citu pārbaudījumu gadījumā.

UGUNSDROŠĪBA
Koka karkasa ēkas nav vienkārši „koka mājas”, bet gan ēkas, kas ir būvētas no speciāliem paneļiem, kuru konstrukcija ir skābekļa piekļuvi izolējoša, tātad – uguns izplatību slāpējoša. To apdarē izmanto materiālus, kas aiztur uguni no piekļuves paneļu iekšpusē esošajam kokam. Ir veikti eksperimenti, kuros atklājies, ka īsāku ugunsgrēku gadījumā (t.i., ja ugunsdzēsēji ierodas laicīgi) šādā mājā uguns spēj nopostīt tikai sienu aizsargkārtu – pašu koka konstrukciju vispār neskarot. Šādā gadījumā māju ir pavisam viegli un lēti atjaunot.
IZTURĪBA
Modernās tehnoloģijas ir atradušas iespējas, kā pārvarēt ierasto „smagāks=izturīgāks” formulu. Koka karkasa māja ir vieglāka, nekā mūra vai blokmāja, taču tās konstrukcija ir smalks un precīzs izgudrojums, kas nodrošina ekselentu izturību gan stiprās zemestrīcēs, gan viesuļvētrās. Jau hrestomatizējies piemērs ar kādu koka karkasa māju Ņūorleānā, kas kļuva slavena ar to, ka pēc viesuļvētras „Katrīna” palika savā apkārtnē vienīgā nesagrautā ēka no tūkstošiem citu.

Koka karkasa ēka kādā Ņūorleānas apkaimē bija vienīgā, kas izturēja viesuļvētru „Katrīna”

ILGMŪŽĪBA
Koka karkasa ēku izturība pret dažādu vides faktoru iedarbību ilgstošā laika periodā (jeb vienkārši sakot – pret „laika zobu”) tikusi apsekota dažādos pētījumos. Kopumā secinājums ir viens – koka karkasa mājas izturība ir ļoti augsta pie dažādu agresīvu vides faktoru iedarbības, bet ar nosacījumu, ja māja ir pareizi būvēta. Tāpēc īpašu uzmanību pievērsiet tam, cik profesionālu un pieredzējušu būvnieku komandu Jūs izvēlaties savas koka karkasa ēkas būvniecībai.
Lielbritānijas valdības pasūtītā pētījumā viena no britu vadošajām celtniecības ugunsdrošības kompānijām ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi „Chiltern International Fire” secinājusi, ka nav vairāk vai mazāk drošu ēku būvniecības metožu. Pamatā visu izšķir būvnieku darba profesionalitāte, un pat uzmanīgākie risku novērtētāji – kredītu devēji un apdrošinātāji – mūsdienās atzīst, ka pareizi uzbūvēta koka karkasa māja ir tikpat droša investīcija kā ķieģelu mūra vai betona bloku māja.Lielbritānijas Ēku izpētes institūts (Building Research Establishment) 1996. gadā publicēja ziņojumu, kurā bija pētīta laikposmā no 1920. līdz 1975. gadam būvēto koka ēku ilgtermiņa izturība. Secinājumi bija koka mājām ļoti labvēlīgi – pētījumā tika konstatēts, ka koka trūdēšana šajās mājās bija maz izplatīta, turklāt, tikai ar dažiem izņēmumiem, pārsvarā gadījumu puve bija lokalizēta rakstura, skāra tikai koka virsmu, turklāt tā bija radusies pavirša celtnieku darba vai neadekvātas ēkas ekspluatācijas rezultātā. Kopumā koka ēku izturība šajā pētījumā tika novērtēta kā vienlīdzīga ar citu materiālu ēku izturību.